Warning: strrpos() [function.strrpos]: Offset is greater than the length of haystack string in /home/wbiegu24/domains/wbiegu24.pl/public_html/libraries/cms/html/html.php on line 518

Warning: strrpos() [function.strrpos]: Offset is greater than the length of haystack string in /home/wbiegu24/domains/wbiegu24.pl/public_html/libraries/cms/html/html.php on line 518

Warning: strrpos() [function.strrpos]: Offset is greater than the length of haystack string in /home/wbiegu24/domains/wbiegu24.pl/public_html/libraries/cms/html/html.php on line 518

Warning: strrpos() [function.strrpos]: Offset is greater than the length of haystack string in /home/wbiegu24/domains/wbiegu24.pl/public_html/libraries/cms/html/html.php on line 518

Wiesz jakie jest Twoje tętno? Poznaj strefy tętna oraz tętno maksymalne.

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Twoje serce to jedno z najlepszych źródeł informacji zwrotnej o Twoim treningu. Musisz wiedzieć  jak zinterpretować informacje dostarczane przez serce, aby trening był maksymalnie efektywny.  Jeśli zrozumiesz pracę pompy mięśniowej będziesz mógł ocenić, czy trening jest zbyt mocny czy też zbyt słaby. Jest to jeden z fundamentów potrzebnych do osiągnięcia  możliwie najlepszej poprawy wyników.

Jak mierzyć tętno.

Jednym z najprostszych sposobów zmierzenia tętna jest przyłożenie palów do tętnicy szyjnej bądź nadgarstka. Kiedy położymy palec w odpowiednim miejscu i wyczuwamy swoje tętno, liczymy ilość uderzeń w ciągu 10 sekund. Następnie otrzymany wyniki mnożymy przez 6 i otrzymujemy nasze aktualne tętno.

Drugim, lecz droższym sposobem jest zakup monitora pracy serca. Popularnie znany jest on jako pulsometr. W podstawowym wyposażeniu pokazują on rytm pracy naszego serca. W miarę zaawansowania mają dodatkowe funkcje jak licznik spalonych kalorii czy też aktualne tempo  lub przebyty dystans (potrzebny nadajnik GPS)

Aby maksymalnie wykorzystać wiedzę na temat tętna  musimy znać swoje tętno maksymalne.  Dopiero z tą wiedzą możemy obliczyć swoje strefy treningowe.

Jak obliczyć swoje tętno maksymalne.

Są co najmniej 2 sposoby. Pierwszy z nich jest trudniejszy, jednak o wiele dokładniejszy. Należy sprawdzić swój organizm podczas wysiłku. Wykonujemy rozgrzewkę, rozciąganie i kilka serii (3-4) szybkiego biegu (najszybszego na jaki nas stać) na dystansie między 200-400 metrów. Podczas ostatniego biegu powinniśmy biec na zupełne maksimum naszych możliwości. Najwyższe zarejestrowane przez pulsometr tętno będzie naszym tętnem maksymalnym.

Druga metodą jest wyliczenie tętna wg wzoru 220-wiek=HRmax. Wg tego wzoru 30 letni biegacz osiągnie tętno maksymalne na poziomie 190 uderzeń. Za maksymalną wartość przyjmujemy 220. Od niej odejmujemy nasz wiek. Otrzymany wynik to nasze teoretyczne tętno maksymalne. Metoda ta jest jednak bardzo orientacyjna i nie gwarantuje stu procentowej skuteczności. Błąd pomiaru przy tej metodzie jest dużo większy niż przy metodzie wysiłkowej.

Tętno spoczynkowe.

Tętno spoczynkowe jest jednym z najlepszych wskaźników naszej aktualnej formy, samopoczucia. Jeśli jesteś przemęczony lub chory oczywiste jest, że tętno spoczynkowe będzie wyższe. Dzięki temu możemy ocenić, czy nasz trening nie jest zbyt ciężki, lub nie jesteśmy przetrenowani.  Średnie tętno spoczynkowe biegaczy waha się pomiędzy 50 – 60 uderzeniami na minutę po przebudzeniu, bez wstawania z łózka zaraz po otwarciu oczu. Bardziej wytrenowani zawodnicy mogą mieć dużo niższe wartości tętna spoczynkowego.

Poznanie swojego tętna spoczynkowego nie jest wcale takie trudne. Rano zaraz po przebudzeniu się pierwsza rzecz jaką powinieneś zrobić to zmierzenie ilości uderzeń serca. Dokładnie mierz swoje tętno spoczynkowe przez 4 – 5 dni. Pozwoli to uzyskać dokładny obraz w jakiej jesteśmy dyspozycji. Późniejsze zmiany mogą świadczyć o lepszym wytrenowaniu (jeśli TS będzie malało) lub o przetrenowaniu (jeśli będzie rosło).

Strefy treningowe na podstawie indywidualnego tętna maksymalnego:

  • Poniżej 60 procent: trucht/bieg dla odpoczynku
  • 60 do 65 procent: Spokojny długi bieg
  • 65 do 75 procent: I zakres
  • 75 do 85 procent: II zakres
  • 85 do 95 procent: III zakres, interwały

Cała prawda o HRmax

Jak ugryźć HRmax

10 zasad które uchronią Cię przed kontuzją - DEKALOG

Facebook

Cytat tygodnia

“Ból jest stanem przejściowym. Duma pozostaje na zawsze.”

Reklama

Zawody

Wyniki II Maraton Karkonoski - klasyfikacja open

Trening

Nowy wymiar technologii Nike Free: Nike Free RN Motion Flyknit

Koncept Nike Free narodził się w 2001 roku. Zainspirowani wskazówkami genialnego trenera projektanci Nike Read more ...

To ile tak naprawdę powinno się biegać?

Ile razy w tygodniu biegać, jak ćwiczyć? Czy zastępować trening biegowy jakimiś innymi Read more ...

Siła = wytrzymałość | Udoskonal swoje bieganie z treningiem siłowym Brendana Brazier’a

Brendan Brazier jest byłym profesjonalnym triatlonistą Ironman, autorem bestselleru The Thrive Diet, Read more ...

Nie biegaj-odpocznij!

Sezon startowy w pełni. Wiele osób pewnie cieszy się ze swoich nowych rekordów życiowych na ulicy bądź na Read more ...

Biegowa wiosna! O czym trzeba pamiętać.

Wiosna zawitała z nami na dobre. Za oknem piękne słońce, często temperatura przekraczająca 15 stopni. Read more ...

Polecane

Badania wydolnościowe czyli teoria i praktyka razem ze SportsLab.

W internecie oraz w książkach często słyszymy informację na temat różnych badań Read more ...

Basen a trening biegacza. Warto urozmaicić swój trening.

Bieganie, mimo swoich licznych zalet i Read more ...

Wytrzymałość i kształtowanie zdolności wytrzymałościowych

Wytrzymałość czy zastanawialiście się co to takiego? Na pewno nie Read more ...

Muzyka na treningu za czy przeciw?! Nasze propozycje muzyczne.

Wielu z na – biegaczy lubi biegać z włączoną muzyką. Większość z nas uważa, że pomaga nam to szybciej biec lub Read more ...

Ćwicz brzuch razem z wbiegu24.pl

Utrzymanie mięśni brzucha w dobre kondycji to bardzo ważna Read more ...

Kącik dla kobiet

Cykl menstruacyjny vs trening

Jak cykl menstruacyjny wpływa na Twoją wydajność organizmu?

Read more ...

Pierwsze kroki w bieganiu gdy już zaczęłaś

Jak często powinnaś biegać?

Read more ...

Bieganie a ciąża

Powiązanie ciąży i ćwiczeń było obiektem kontrowersji i sporów. W Read more ...

Adidas – w dobrej formie przez cały rok! Czyli w czym warto biegać!

Nie daj się jesienno-zimowym szarugom i zadbaj o swoją formę równie skutecznie jak latem! Podczas gdy Ty pracujesz nad Read more ...

Pierwsze kroki w bieganiu - zanim zaczniesz - ...

Po pierwsze musisz podchodzić do biegania bardzo spokojnie, w Read more ...

Szukaj

Reklama

Trening - wyróżnione

Porada Trenerska

Trening zawodników traktujących bieganie profesjonalnie a trening amatorów biegania jest bardzo podobny, jeżeli chodzi o narzędzia treningowe jakich używamy w przygotowaniach do maratonu. Więcej »

ABC Początkującego

Bieganie to nie tylko wyzwanie fizyczne, którego wielu z nas wciąż bardzo się obawia, ale również wyzwanie jeśli chodzi o motywację. Więcej »

Trening

Prezentujemy Wam cykl porad treningowych według Ryana Halla, które przetłumaczyliśmy specjalnie dla Was! Takie porady będą ukazywać się co jakiś czas... Więcej »

Testy

Większość butów startowych jest dla osób o neutralnym ustawieniu stopy, ale także osoby z innym ustawieniem stóp znajdą coś dla siebie. Więcej »

Odżywianie

Sztuczność nad sztuczność. Zalewają nas produkty z wielkich chemicznych koncernów, które wydają wielkie pieniądze na reklamę i…ta reklama niestety często jest skuteczna. Więcej »

Joomla! Debug Console

Session

Profile Information

Memory Usage

Database Queries