Technika biegania

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Mówi się, że bieganie jest czynnością naturalną dla człowieka. Tak samo jak chodzenie, czy leżenie. Jeśli coś jest naturalne, więc nie ma potrzeby, by się tego jakoś specjalnie uczyć. Ot, z czasem przychodzi samo. Jednak cywilizacja i wszelkie wygody z nią związane trochę zniekształciły nasze ciała i przytłumiły pierwotne predyspozycje. Mało kto nie cierpi na wady postawy, płaskostopie. Producenci butów zdają sobie sprawę z tego, że nie każdy zbudowany jest tak samo i właściwie każdemu z nas wychodzą naprzeciw, prezentując coraz to inną propozycję obuwia dla supinatorów, pronatorów i biegaczy o stopie neutralnej. Sklepy sportowe promują się, dając nam okazję do darmowego sprawdzenia, jakie buty powinniśmy zakupić.

Ostatnio w jednym z warszawskich placówek spędziłam godzinę czasu i wierzcie mi, nie była to stracona godzina. Świetnie, że nasza świadomość wzrasta, nie boimy się wydać większej ilości pieniędzy, by mieć pewność, że to, co przyodziewamy pomoże nam biegać bezpieczniej.

Jak się jednak domyślacie, buty to nie wszystko. Do tego dochodzi jeszcze reszta stroju oczywiście, dobór planu treningowego, ale nie o tym chcę teraz rozprawiać. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak bardzo technika biegania potrafi sprzykrzyć życie, czyli doprowadzić do powtarzających się kontuzji. Pół biedy, jeśli ból wyeliminuje nas z treningów na tydzień dwa, jednak niejeden biegacz przez całe lata boryka się z ciągłymi problemami, które zaleczą, zmniejsza ilość przebieganych kilometrów, dba o dobór nawierzchni, stosuje lodowe okłady, maści, po czym…problem wraca.

Tak jak mamy często do czynienia z chorobami zawodowymi, tak wielu biegaczy „cierpi” na chorobę biegową, która objawia się nie tylko uzależnieniem od tejże aktywności, jak również maniackim podglądactwem innych. Z całego tłumu, w totalnych ciemnościach potrafię niby to przypadkiem wyśledzić biegacza podczas treningu, dodatkowo zawód nauczycielki rozbudza we mnie wyłapywanie błędów i podkreślanie ich czerwonym długopisem. A widoki są naprawdę niesamowite, nijak niepodobne do tych z reklam popularnych firm produkujących odzież sportową. Można przyuważyć osobniki, które nie wiedzieć czemu, podczas biegu machają rękami, jakby chciały odgonić stado much. Inny typ, zupełnie przeciwstawny: ręce sztywno przytwierdzone do ciała. Trzymają coś tam? Chowają przed kradzieżą? Mają skurcz? Widzimy osoby zgarbione, odchylone do tyłu, wyskakujące nienaturalnie do góry, powypinane pośladki, dające wrażenie kaczego chodu. Co biegacz, to inna technika.

Bieganie…niby takie proste, a jednak nie do końca. Kto chociaż przez moment zetknął się z jogą, wie o czym mówię. Dajmy przykład zwykłej pozycji drzewa. Charakteryzuje się staniem na jednej nodze z wyciągniętymi do góry rękoma. I to tyle. Tyle i aż tyle! Bo nagle się okazuje, że udo należy zrotować, drugie odchylić do tyłu, miednica wysunięta, łopatki opuszczone w dół…Siedzenie przed telewizorami, komputerami zrobiło z nas pokraki, które nie potrafią już wykonywać prawidłowo rzeczy, które powinny być naturalne i instynktowne.

A więc jak biegać, by szybko i w zdrowiu dobiegać? Zakładając, że biegniemy po terenie płaskim, kręgosłup powinien być prosty od odcinka szyjnego, po kość ogonową. Jako, że mamy tendencje do wyginania części lędźwiowej w tył, należy wychylić miednicę lekko do przodu. Głowa również powinna być prosta, bez zadzierania brody, ani też maniackiego wpatrywania się w każdy centymetr drogi pod nogami. O właśnie, nogi. Moim odkryciem niedawno był fakt, iż podczas biegu, stawiam stopy jedna za drugą po jednej linii, jak modelka na wybiegu. Do modelki mi daleko, a tym bardziej na trasie wolałabym uzyskiwać coraz to większą prędkość, a nie poklask z powodu prezentowania nowego modelu legginsów. Dlatego zwróćcie uwagę, czy Wasze stopy nie zachodzą za bardzo do środka, bądź odwrotnie, czy nie rozstawiacie ich za szeroko. Starajcie się nie wybijać za wysoko, ani nie szurać po asfalcie. Stopa unosząca się do góry, nie powinna sięgać prawie do pośladka, jakbyśmy robili skipy, ani też na bok, co spowalnia drastycznie nasz bieg. Sławne już się stało pojęcie lądowania na śródstopiu i na pięcie. Przyznam szczerze, nie opanowałam tego pierwszego sposobu, jednak w momencie, gdy mój kręgosłup nabrał prawidłowej postawy, opadanie na piętę stało się jakby mniej twarde. Myślę, iż pomimo świetnych obecnie butów z amortyzacją, warto nauczyć się lądować na śródstopiu. Pomoże nam w tym sprawność ogólna, przede wszystkim mocne mięśnie brzucha i pleców.

Ręce należy trzymać blisko siebie, jednak ruch wahadłowy powinien być znaczny. Dzięki temu rotowanie całego ciała będzie minimalne, wręcz tułów staje się nieruchomy. To pozwala na zdobywanie wysokiej ekonomii biegu. Pamiętajcie też o ramionach. Niektórzy mają tendencję do podnoszenia ich i napinania. Po kilkunastu, a tym bardziej kilkudziesięciu kilometrach bolesność karku jest znaczna. Całe kończyny dolne nie powinny być ani przesadnie usztywnione, ani rozluźnione. Przede wszystkim mają nam w biegu pomagać, a nie zawadzać.

Na koniec podkreślam znaczenie wykonywania gimnastyki siłowej. Pozwala ona nie tylko na osiągnięcie pięknej sylwetki, ale i na utrzymanie prawidłowej techniki biegu przez kilka godzin. Kto biega w maratonach, ten wie, że kiedy pojawia się kryzys, przestajemy myśleć o tym, by zgrabnie poruszać się do przodu. Słabe mięśnie totalnie odpuszczają i nasze ruchy stają się niezgrabne, pochylamy się, nogi zostawiamy gdzieś z tyłu, a ręce stają się jakby odrębnymi częściami ciała. Prawidłowa technika biegu daje nam możliwość szybszego docierania do mety, jak i zminimalizowanie ryzyka kontuzji.

Opanuj technikę

Porada Trenerska Jacka Wośka: Błędy w technice biegu i ich eliminowanie.

Facebook

Cytat tygodnia

“Ból jest stanem przejściowym. Duma pozostaje na zawsze.”

Reklama

Zawody

Wyniki II Maraton Karkonoski - klasyfikacja open

Trening

Nowy wymiar technologii Nike Free: Nike Free RN Motion Flyknit

Koncept Nike Free narodził się w 2001 roku. Zainspirowani wskazówkami genialnego trenera projektanci Nike Więcej…

To ile tak naprawdę powinno się biegać?

Ile razy w tygodniu biegać, jak ćwiczyć? Czy zastępować trening biegowy jakimiś innymi Więcej…

Siła = wytrzymałość | Udoskonal swoje bieganie z treningiem siłowym Brendana Brazier’a

Brendan Brazier jest byłym profesjonalnym triatlonistą Ironman, autorem bestselleru The Thrive Diet, Więcej…

Nie biegaj-odpocznij!

Sezon startowy w pełni. Wiele osób pewnie cieszy się ze swoich nowych rekordów życiowych na ulicy bądź na Więcej…

Biegowa wiosna! O czym trzeba pamiętać.

Wiosna zawitała z nami na dobre. Za oknem piękne słońce, często temperatura przekraczająca 15 stopni. Więcej…

Polecane

Nie masz czasu na bieganie? Spal szybko dużą ilość kalorii i zwiększ wytrzymałość!

Jak wiemy, żeby przygotować się do długich dystansów takich jak maraton czy triathlon czy Więcej…

Bieganie na piasku lub trawie może zwiększać ryzyko obrażeń

Chociaż piasek czy trawa oferuje rzeczywiście dużo bardziej miękką powierzchnię niż beton czy Więcej…

Trzymaj formę i wagę według planu treningowego

Jeśli potraficie biegać 30 min bez problemu z prawie każdą prędkością jaką planujecie możecie spróbować Więcej…

Mój obóz biegowy. Czyli jak przełamać swoje bariery i co jest ważne podczas treningu

Mój obóz biegowy w domu... Skąd w ogóle pomysł na taką inicjatywę? Okazało się, że wszystkie egzaminy Więcej…

Aktywnie latem! Biegiem marsz!

Z myślą o wszystkich, którzy chcą spędzić lato aktywnie, wydawnictwo Helion przygotowało kilka propozycji. Wśród Więcej…

Kącik dla kobiet

Pierwsze kroki w bieganiu gdy już zaczęłaś

Jak często powinnaś biegać?

Więcej…

Jak znaleźć czas na bieganie?

6:00 Pobudka

6:10 Szybkie mycie włosów, Więcej…

Bieganie a ciąża

Powiązanie ciąży i ćwiczeń było obiektem kontrowersji i sporów. W Więcej…

Zdecydowałaś się zacząć biegać? Powiemy Ci dlaczego to dobry wybór.

Dlaczego bieganie to dobry wybór?  Jest dostępne Więcej…

Kupno butów do biegania. Porady

Jak kupować buty do biegania? Czym się kierować i co brać pod uwagę?

Buty są podstawowym i najważniejszym wyposażeniem każdego biegacza. Jeśli kupisz nieodpowiedni model, Więcej…

Szukaj

Reklama

Trening - wyróżnione

Porada Trenerska

Trening zawodników traktujących bieganie profesjonalnie a trening amatorów biegania jest bardzo podobny, jeżeli chodzi o narzędzia treningowe jakich używamy w przygotowaniach do maratonu. Więcej »

ABC Początkującego

Bieganie to nie tylko wyzwanie fizyczne, którego wielu z nas wciąż bardzo się obawia, ale również wyzwanie jeśli chodzi o motywację. Więcej »

Trening

Prezentujemy Wam cykl porad treningowych według Ryana Halla, które przetłumaczyliśmy specjalnie dla Was! Takie porady będą ukazywać się co jakiś czas... Więcej »

Testy

Większość butów startowych jest dla osób o neutralnym ustawieniu stopy, ale także osoby z innym ustawieniem stóp znajdą coś dla siebie. Więcej »

Odżywianie

Sztuczność nad sztuczność. Zalewają nas produkty z wielkich chemicznych koncernów, które wydają wielkie pieniądze na reklamę i…ta reklama niestety często jest skuteczna. Więcej »