Technika biegania

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Mówi się, że bieganie jest czynnością naturalną dla człowieka. Tak samo jak chodzenie, czy leżenie. Jeśli coś jest naturalne, więc nie ma potrzeby, by się tego jakoś specjalnie uczyć. Ot, z czasem przychodzi samo. Jednak cywilizacja i wszelkie wygody z nią związane trochę zniekształciły nasze ciała i przytłumiły pierwotne predyspozycje. Mało kto nie cierpi na wady postawy, płaskostopie. Producenci butów zdają sobie sprawę z tego, że nie każdy zbudowany jest tak samo i właściwie każdemu z nas wychodzą naprzeciw, prezentując coraz to inną propozycję obuwia dla supinatorów, pronatorów i biegaczy o stopie neutralnej. Sklepy sportowe promują się, dając nam okazję do darmowego sprawdzenia, jakie buty powinniśmy zakupić.

Ostatnio w jednym z warszawskich placówek spędziłam godzinę czasu i wierzcie mi, nie była to stracona godzina. Świetnie, że nasza świadomość wzrasta, nie boimy się wydać większej ilości pieniędzy, by mieć pewność, że to, co przyodziewamy pomoże nam biegać bezpieczniej.

Jak się jednak domyślacie, buty to nie wszystko. Do tego dochodzi jeszcze reszta stroju oczywiście, dobór planu treningowego, ale nie o tym chcę teraz rozprawiać. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak bardzo technika biegania potrafi sprzykrzyć życie, czyli doprowadzić do powtarzających się kontuzji. Pół biedy, jeśli ból wyeliminuje nas z treningów na tydzień dwa, jednak niejeden biegacz przez całe lata boryka się z ciągłymi problemami, które zaleczą, zmniejsza ilość przebieganych kilometrów, dba o dobór nawierzchni, stosuje lodowe okłady, maści, po czym…problem wraca.

Tak jak mamy często do czynienia z chorobami zawodowymi, tak wielu biegaczy „cierpi” na chorobę biegową, która objawia się nie tylko uzależnieniem od tejże aktywności, jak również maniackim podglądactwem innych. Z całego tłumu, w totalnych ciemnościach potrafię niby to przypadkiem wyśledzić biegacza podczas treningu, dodatkowo zawód nauczycielki rozbudza we mnie wyłapywanie błędów i podkreślanie ich czerwonym długopisem. A widoki są naprawdę niesamowite, nijak niepodobne do tych z reklam popularnych firm produkujących odzież sportową. Można przyuważyć osobniki, które nie wiedzieć czemu, podczas biegu machają rękami, jakby chciały odgonić stado much. Inny typ, zupełnie przeciwstawny: ręce sztywno przytwierdzone do ciała. Trzymają coś tam? Chowają przed kradzieżą? Mają skurcz? Widzimy osoby zgarbione, odchylone do tyłu, wyskakujące nienaturalnie do góry, powypinane pośladki, dające wrażenie kaczego chodu. Co biegacz, to inna technika.

Bieganie…niby takie proste, a jednak nie do końca. Kto chociaż przez moment zetknął się z jogą, wie o czym mówię. Dajmy przykład zwykłej pozycji drzewa. Charakteryzuje się staniem na jednej nodze z wyciągniętymi do góry rękoma. I to tyle. Tyle i aż tyle! Bo nagle się okazuje, że udo należy zrotować, drugie odchylić do tyłu, miednica wysunięta, łopatki opuszczone w dół…Siedzenie przed telewizorami, komputerami zrobiło z nas pokraki, które nie potrafią już wykonywać prawidłowo rzeczy, które powinny być naturalne i instynktowne.

A więc jak biegać, by szybko i w zdrowiu dobiegać? Zakładając, że biegniemy po terenie płaskim, kręgosłup powinien być prosty od odcinka szyjnego, po kość ogonową. Jako, że mamy tendencje do wyginania części lędźwiowej w tył, należy wychylić miednicę lekko do przodu. Głowa również powinna być prosta, bez zadzierania brody, ani też maniackiego wpatrywania się w każdy centymetr drogi pod nogami. O właśnie, nogi. Moim odkryciem niedawno był fakt, iż podczas biegu, stawiam stopy jedna za drugą po jednej linii, jak modelka na wybiegu. Do modelki mi daleko, a tym bardziej na trasie wolałabym uzyskiwać coraz to większą prędkość, a nie poklask z powodu prezentowania nowego modelu legginsów. Dlatego zwróćcie uwagę, czy Wasze stopy nie zachodzą za bardzo do środka, bądź odwrotnie, czy nie rozstawiacie ich za szeroko. Starajcie się nie wybijać za wysoko, ani nie szurać po asfalcie. Stopa unosząca się do góry, nie powinna sięgać prawie do pośladka, jakbyśmy robili skipy, ani też na bok, co spowalnia drastycznie nasz bieg. Sławne już się stało pojęcie lądowania na śródstopiu i na pięcie. Przyznam szczerze, nie opanowałam tego pierwszego sposobu, jednak w momencie, gdy mój kręgosłup nabrał prawidłowej postawy, opadanie na piętę stało się jakby mniej twarde. Myślę, iż pomimo świetnych obecnie butów z amortyzacją, warto nauczyć się lądować na śródstopiu. Pomoże nam w tym sprawność ogólna, przede wszystkim mocne mięśnie brzucha i pleców.

Ręce należy trzymać blisko siebie, jednak ruch wahadłowy powinien być znaczny. Dzięki temu rotowanie całego ciała będzie minimalne, wręcz tułów staje się nieruchomy. To pozwala na zdobywanie wysokiej ekonomii biegu. Pamiętajcie też o ramionach. Niektórzy mają tendencję do podnoszenia ich i napinania. Po kilkunastu, a tym bardziej kilkudziesięciu kilometrach bolesność karku jest znaczna. Całe kończyny dolne nie powinny być ani przesadnie usztywnione, ani rozluźnione. Przede wszystkim mają nam w biegu pomagać, a nie zawadzać.

Na koniec podkreślam znaczenie wykonywania gimnastyki siłowej. Pozwala ona nie tylko na osiągnięcie pięknej sylwetki, ale i na utrzymanie prawidłowej techniki biegu przez kilka godzin. Kto biega w maratonach, ten wie, że kiedy pojawia się kryzys, przestajemy myśleć o tym, by zgrabnie poruszać się do przodu. Słabe mięśnie totalnie odpuszczają i nasze ruchy stają się niezgrabne, pochylamy się, nogi zostawiamy gdzieś z tyłu, a ręce stają się jakby odrębnymi częściami ciała. Prawidłowa technika biegu daje nam możliwość szybszego docierania do mety, jak i zminimalizowanie ryzyka kontuzji.

Opanuj technikę

Porada Trenerska Jacka Wośka: Błędy w technice biegu i ich eliminowanie.

Facebook

Cytat tygodnia

“Ból jest stanem przejściowym. Duma pozostaje na zawsze.”

Reklama

Zawody

Wyniki II Maraton Karkonoski - klasyfikacja open

Trening

Siła = wytrzymałość | Udoskonal swoje bieganie z treningiem siłowym Brendana Brazier’a

Brendan Brazier jest byłym profesjonalnym triatlonistą Ironman, autorem bestselleru The Thrive Diet, Więcej…

Nie biegaj-odpocznij!

Sezon startowy w pełni. Wiele osób pewnie cieszy się ze swoich nowych rekordów życiowych na ulicy bądź na Więcej…

Biegowa wiosna! O czym trzeba pamiętać.

Wiosna zawitała z nami na dobre. Za oknem piękne słońce, często temperatura przekraczająca 15 stopni. Więcej…

Dobierz sobie buta.

Dobierz sobie buta.

Nowe kolekcje, nowe buty. Producenci Więcej…

A po pracy biegam!

A po pracy biegam!

Na co dzień właściciel jednej z największych aplikacji do zamawiania taksówek w Więcej…

Polecane

Biegasz? Nie przestawaj!

Nie zwalniaj tempa nawet podczas jesiennej szarugi i zimowych mrozów. Bieganie to aktywność, którą Więcej…

Program treningowy - ćwiczenia z piłką w zimowy dzień

Zajęcia z wykorzystaniem piłek, zwane najczęściej body ball, przyjęły Więcej…

Biegaj ze Staszewskimi - interwały - ważny element treningu biegacza

Trzeci odcinek „Biegaj ze Staszewskimi” już jest!

W trzecim odcinku cyklu filmów treningowych Więcej…

Trening biegacza: bieganie a siłownia.

Bieganie i siłownia to dwie najpopularniejsze dyscypliny Więcej…

Technika biegania

Mówi się, że bieganie jest Więcej…

Kącik dla kobiet

Zimowa przerwa w treningu? Jak powrócić do regularnego biegania?

Jak wyrwać się z zimowego snu ? Czyli coś dla amatorów. O Więcej…

Anemia - prawda czy mit?

Gdy zaczęłam biegać, straszono mnie tym, iż wkrótce będę miała Więcej…

DOGOŃ NATURĘ Odzież do biegania z wełny merino od Icebreakera – propozycje dla kobiet

Wiosną i latem pogoda zachęca do czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Bieganie jest jedną z dyscyplin, która z Więcej…

TOP TEN WBIEGU24.PL subiektywna lista topowych produktów biegowych

W bieganiu bardzo istotną kwestią jest także nasz ubiór. Wiele razy poruszaliśmy już na stronie temat obuwia i Więcej…

Zanim zaczniesz biegać... POSPACERUJ

Jeśli uważasz, że Twoja waga powinna ulec zmianie, ponieważ nie czujesz się  najlepiej w swoim ciele i chciałabyś poprawić swoją kondycję, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Mamy rozwiązanie Więcej…

Szukaj

Reklama

Trening - wyróżnione

Porada Trenerska

Trening zawodników traktujących bieganie profesjonalnie a trening amatorów biegania jest bardzo podobny, jeżeli chodzi o narzędzia treningowe jakich używamy w przygotowaniach do maratonu. Więcej »

ABC Początkującego

Bieganie to nie tylko wyzwanie fizyczne, którego wielu z nas wciąż bardzo się obawia, ale również wyzwanie jeśli chodzi o motywację. Więcej »

Trening

Prezentujemy Wam cykl porad treningowych według Ryana Halla, które przetłumaczyliśmy specjalnie dla Was! Takie porady będą ukazywać się co jakiś czas... Więcej »

Testy

Większość butów startowych jest dla osób o neutralnym ustawieniu stopy, ale także osoby z innym ustawieniem stóp znajdą coś dla siebie. Więcej »

Odżywianie

Sztuczność nad sztuczność. Zalewają nas produkty z wielkich chemicznych koncernów, które wydają wielkie pieniądze na reklamę i…ta reklama niestety często jest skuteczna. Więcej »